Grupa wsparcia po powrocie do kraju

Strona głównaGrupy, Indywidualnie, Migracje i kultury, Warsztaty i rozwójGrupa wsparcia po powrocie do kraju

Project Description

Powrót do domu

Grupa wsparcia dla osób powracających z emigracji

Ogrody Zmian zapraszają do udziału w grupie wsparcia kierowanej do osób, które po dłuższym pobycie na emigracji zdecydowały się na powrót do kraju.

Grupa prowadzona jest przez Annę Osinską- psychoterapeutkę i psycholożkę międzykulturową.

Czym jest grupa?

Grupa jest okazją do spotkania, wymiany doświadczeń, otrzymywania i przekazywania wsparcia dla wszystkich osób, które borykają się z kłopotami związanymi z powrotem z długiego pobytu za granicą.

Grupa minimum 5 osób.

Dla kogo jest grupa?

  • Dla osób, które powróciły do kraju z emigracji
  • Dla osób doświadczających frustracji po powrocie
  • Dla osób, które nie mogą się odnaleźć w dobrze znanych miejscach

Z jakimi trudnościami można przyjść do grupy?

Depresja po-powrotowa jest faktem.

“Kiedy wrócisz wszystko będzie dokładnie tak jak było” powiedział mi kolega kiedy już wyjeżdżałem z Irlandii do Polski. Nie wierzyłem mu.

Jednak prawdą okazało się to, że niewiele wokół się zmieniło; ludzie , miejsca, sprawy to wszystko pozostało tak jak je zostawiłem.

Rodzina, koledzy, ich praca, albo jej brak, okoliczny bar… rozmowy… wszystko to samo. Trochę tak, jakby to miejsce ktoś zamroził…

Nadal kocham moją rodzinę, przyjaciół , miejsce gdzie wyrosłem ale jest jakiś ogień we mnie, którym nie mogę się podzielić, czuję frustracje… zobaczyłem inny świat, poznałem inne miejsca, ludzi ale czuję, że tego nikt tutaj nie rozumie…

Czy mam zaczynać od początku? Gdzie i jak pójść dalej? Czy są bratnie dusze, które to zrozumieją?

Po czasie oszałamiających czasem bardzo trudnych przygód, jesteś znowu tam, gdzie zacząłeś – siedząc na kanapie, z powrotem w swoim mieszkaniu lub w starej sypialni, znudzony, zaniepokojony, zdenerwowany. Nikt nie chce słyszeć o tym co było tam, o tamtym miejscu i czasie.

Dlaczego czuję się tak niewygodne z powrotem? Co nie podoba mi się tutaj?

Depresja po podróży to częsta reakcja. Każdy, kto wrócił do swojego kraju wie o czym mówię. Mówię o tym, jak niesamowicie zmienia życie pobyt za granicą, po długiej podróży. Jednocześnie rzadko przyjmujemy myśl, że powrót do domu jest trudniejszy niż wyjazd.

Kiedy kończą się powitalne uściski, spotkania i rozmowy o pierwszych wrażeniach właśnie wtedy zaczyna się ta rzeczywistość… to tak jakby się już nigdy nie wróciło do tego samego miejsca. Jesteś otoczony przez nieznane… więc spoglądasz znowu za horyzont, szukasz nowych możliwości. Marzysz o czymś nowym. I w końcu znowu wyjeżdżasz.

A kiedy po raz kolejny wracasz do siebie jest nieco łatwiej, bo wiesz jak będzie i rozumiesz, że pierwszy raz to było szczególnie trudne doświadczenie.

To pierwsze doświadczenie możesz przeżyć inaczej wśród osób takich jak Ty.

Zapisz się i zyskaj wsparcie!

Kto prowadzi warsztaty?

Anna Osinska
Anna Osinskapsycholog, psychoterapeutka
Ukończyła 4 letni całościowy kurs psychoterapii w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA, akredytowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, przygotowujący do certyfikatu psychoterapeuty. Pracuje w nurcie integracyjnym łącząc podejścia humanistyczne i skoncentrowane na osobie i emocjach, pod stałą superwizją.

Posiada wieloletnie doświadczenie życia wraz z rodziną poza granicami kraju. Pisze o trudnościach Polaków na emigracji, współpracuje z rządowym portalem (powroty.gov.pl), oferuje wsparcie dla cudzoziemców mających trudności życia w polskiej rzeczywistości.

Terminy:

  • spotkania raz w miesiącu trwające 90 minut
  • od 5 września do czerwca 2017
  • w piątki wieczorem 18:00-19:30 lub rano 11:30-13:00 w zależności od zapisów
Skontaktuj się z nami!

Cena: 80 PLN za spotkanie 1,5 h !

Możliwość wystawienia faktury.

Zapisz się do grupy wsparcia!