Konsultacje rodzicielskie i wychowawcze: młodzież, adolescenci, nastolatkowie

Strona głównaDzieci i Rodzice, Para, małżeństwo, RodzinaKonsultacje rodzicielskie i wychowawcze: młodzież, adolescenci, nastolatkowie

Project Description

10979932743_17a4521fdf_oddd

Konsultacje rodzicielskie i wychowawcze: młodzież, adolescenci

Rodzicom dzieci w wieku nastoletnim, którzy poszukują porady wychowawczej lub przeżywają niepokój związany z wychowywaniem dziecka proponujemy konsultacje psychologiczne. Konsultacje są formą poradnictwa psychologicznego i wychowawczego a nie oddziaływaniem terapeutycznym. W ramach konsultacji psychologicznych i wychowawczych dla rodziców można uzyskać wsparcie w rozwiązaniu trudnej sytuacji rodzicielskiej, wypracować wskazówki dotyczące możliwych form działania i rozważyć korzystne dla rodziców i dziecka rozwiązania trudnej sytuacji. Tematem konsultacji mogą być różnego typu trudności, z którymi spotykają się rodzice dorastających dzieci.

Mogą być to sytuacje związane z niepokojem o rozwój dziecka („ma kłopoty w szkole, wagaruje”, „nie odchodzi od komputera”, „nic nie je, chyba wymiotuje”, „nie chce ze mną rozmawiać, odrzuca mnie”, „ma dziwne towarzystwo, tnie się”)

Może być to przeżywanie kryzysów rodzicielskich („kiedyś byliśmy blisko, była moją przyjaciółką, a dziś nic mi nie mówi”, „chciałbym mu pomóc, ale nie wiem jak”, „czasami mnie przeraża, w ogóle go nie rozumiem”)

Czasami potrzeba konsultacji wynika z naturalnej chęci skonsultowania swoich przypuszczeń, rozwiania wątpliwości. Niekiedy rodzice pragną przygotować się i dziecko na kolejne ważne etapy życia- podejmowanie zobowiązań, wybór studiów, wiązanie się w pary, rozpoczęcie współżycia seksualnego.

Konsultacje mogą obejmować parę, rodzica z dzieckiem lub odbywać się indywidualnie. W Ogrodach Zmian staramy się unikać pracy z samym dzieckiem ponieważ uważamy, że gabinet psychologiczny nie jest najlepszym miejscem na samodzielną pracę dziecka z terapeutą. Efektywna pomoc dziecku to włączenie w tą pomoc rodziców i opiekunów, czasem to praca wyłącznie z nimi. Samodzielna praca z dziećmi jest czasem niezbędna, by miały one wsparcie w czasie doświadczania trudności, ale zmiana możliwa jest najczęściej w oparciu o współpracę z rodzicami.. W przypadku starszych nastolatków czasem indywidualny kontakt z terapeutą jest dobrym uzupełnieniem pracy z rodzicami. Wtedy rodzice pracują z innym terapeutą niż adolescent. Niekiedy indywidualna wsparciowa terapia nastolatka jest najlepszą możliwością pomocy. Podczas konsultacji terapeuci Ogrodów Zmian zapewniają poufność i bezpieczeństwo konieczne do tego by móc dzielić się trudnościami, a następnie rozwiązywać je i cieszyć się sobą, dzieckiem i rodziną. Zwykle konsultacje rodzicielskie stanowią zamkniętą formę pomocy i są odpowiedzią na trudności wychowawcze rodziców. Czasami wskazana może być dalsza praca terapeutyczna dotycząca pary rodzicielskiej, rzadziej dziecka. Rekomendujemy wtedy terapię par. lub terapię rodzinną. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku starszych nastolatków warto włączyć również psychoterapię indywidualną dla młodzieży.

Jeżeli terapeuta i rodzice mają wątpliwości diagnostyczne dotyczące prawidłowego rozwoju dziecka, konsultujemy się diagnostycznie z rekomendowaną przez nas Pracownią Wspomagania Rozwoju Dziecka i Rodziny ETAPY.

etapy

Potrzebujesz wsparcia i konsultacji w wychowaniu nastolatka?

Skontaktuj się z nami!
Skontaktuj się z nami!