Anna Osinska opowiada o wykładzie Felicii Carroll – założycielki East Coast Institute for Gestalt Therapy (Kalifornia, USA), psychoterapeutką rodzin i par, superwizorką Terapii poprzez Zabawę (Play Therapy) – zorganizowanym przez Instytut Doświadczania, Warszawski Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS.

Ubogi stolarz Geppetto czuje się samotny i tęskni za towarzystwem. Pewnego dnia znajduje niezwykły kawałek drewna i postanawia wyrzeźbić drewnianą lalkę. Kiedy lalka jest gotowa, Geppetto nadaje jej imię: Pinokio. I wtedy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kukiełka ożywa.

Znacie tę bajkę w jej oryginalnej włoskiej wersji Carla Collodiego? Jeśli nie, to proponuję przeczytać, bo to opowieść nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych i jak się okazuje także dla terapeutów.

Życie każdej osoby warte jest opowieści, a każda opowieść jest historią przypadku. Felicia Caroll psychoterapeutka z Californii, parafrazuje to zdanie uzasadniając swoim arcyciekawym wykładem: Życie każdego dziecka warte jest opowieści.

W poniedziałek 22 lutego na SWPS, przeżyliśmy metaforyczną podróż drewnianej kukiełki w kierunku życia prawdziwego chłopca. Byliśmy świadkami opowieści, w której trzy elementy pięknie się splatały: