Konsultacje rodzicielskie i wychowawcze: młodzież, adolescenci, nastolatkowie

Rodzicom dzieci w wieku nastoletnim, którzy poszukują porady wychowawczej lub przeżywają niepokój związany z wychowywaniem dziecka proponujemy konsultacje psychologiczne. Konsultacje są formą poradnictwa psychologicznego i wychowawczego a nie oddziaływaniem terapeutycznym. W ramach konsultacji psychologicznych i wychowawczych dla rodziców można uzyskać wsparcie w rozwiązaniu trudnej sytuacji rodzicielskiej, wypracować wskazówki dotyczące możliwych form działania i rozważyć korzystne dla rodziców i dziecka rozwiązania trudnej sytuacji.

Czego mogą dotyczyć konsultacje rodzicielskie?

  • Tematem konsultacji mogą być różnego typu trudności, z którymi spotykają się rodzice dorastających dzieci.
  • Mogą być to sytuacje związane z niepokojem o rozwój dziecka („ma kłopoty w szkole, wagaruje”, „nie odchodzi od komputera”, „nic nie je, chyba wymiotuje”, „nie chce ze mną rozmawiać, odrzuca mnie”, „ma dziwne towarzystwo, tnie się”)
  • Może być to przeżywanie kryzysów rodzicielskich („kiedyś byliśmy blisko, była moją przyjaciółką, a dziś nic mi nie mówi”, „chciałbym mu pomóc, ale nie wiem jak”, „czasami mnie przeraża, w ogóle go nie rozumiem”)
  • Czasami potrzeba konsultacji wynika z naturalnej chęci skonsultowania swoich przypuszczeń, rozwiania wątpliwości. Niekiedy rodzice pragną przygotować się i dziecko na kolejne ważne etapy życia- podejmowanie zobowiązań, wybór studiów, wiązanie się w pary, rozpoczęcie współżycia seksualnego.

Kto uczestniczy w konsultacjach?

Konsultacje mogą obejmować parę, rodzica z dzieckiem lub odbywać się indywidualnie. Efektywna pomoc dziecku to włączenie w tą pomoc rodziców i opiekunów, czasem to praca wyłącznie z nimi. Samodzielna praca z dziećmi jest czasem niezbędna, by miały one wsparcie w czasie doświadczania trudności, ale zmiana możliwa jest najczęściej w oparciu o współpracę z rodzicami. W przypadku starszych nastolatków czasem indywidualny kontakt z terapeutą jest dobrym uzupełnieniem pracy z rodzicami. Wtedy rodzice pracują z innym terapeutą niż adolescent. Niekiedy indywidualna wsparciowa terapia nastolatka jest najlepszą możliwością pomocy.

Podczas konsultacji terapeuci Ogrodów Zmian zapewniają poufność i bezpieczeństwo konieczne do tego by móc dzielić się trudnościami, a następnie rozwiązywać je i cieszyć się sobą, dzieckiem i rodziną.

Zwykle konsultacje rodzicielskie stanowią zamkniętą formę pomocy i są odpowiedzią na trudności wychowawcze rodziców. Czasami wskazana może być dalsza praca terapeutyczna dotycząca pary rodzicielskiej lub dziecka. Rekomendujemy wtedy konsultacje rodzicielskie lub terapię rodzinną. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku starszych nastolatków warto włączyć również psychoterapię indywidualną dla młodzieży.

Jeżeli terapeuta i rodzice mają wątpliwości diagnostyczne dotyczące rozwoju dziecka, konsultujemy się diagnostycznie z rekomendowaną przez nas Pracownią Wspomagania Rozwoju Dziecka i Rodziny ETAPY.

Kto Ci pomoże?

Konsultacje rodzicielskie dla nastolatków w Ogrodach Zmian prowadzą:

Paula Wojtyńska
Paula Wojtyńskapsycholog pracujący z dziećmi i rodzicami
Monika Miciak
Monika Miciakpsycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny
Małgorzata Horn-Scheiner
Małgorzata Horn-Scheinerpsycholog, psychoterapeuta, terapeuta par i rodzin
Bartosz Szymczyk
Bartosz Szymczykpsycholog, psychoterapeuta, terapeuta par i rodzin

Ogrody Zmian to profesjonalna pomoc psychologiczna dla Ciebie i Rodziny!

Zadzwoń i umów się na konsultację:
+48 660 871 606