W Ogrodach Zmian prowadzimy konsultacje i psychoterapię indywidualną, dla osób które doświadczają kryzysów i trudności i mają poczucie, że własne środki radzenia sobie przestają być wystarczające, a osoba z zewnątrz może pomóc im poradzić sobie z obecną sytuacją.

Psychoterapia jest zarówno uznaną metodą leczenia zaburzeń psychicznych, jak i wykorzystujacym profesjonalne wsparcie sposobem radzenia sobie z kryzysami, trudnościami, czy nieadaptacyjnymi zachowaniami, a wreszcie procesem rozwoju osobistego pozwalającym przezwyciężyć niektóre trudności na drodze do bardziej pożądanego sposobu doświadczania siebie i świata.

W ramach pracy terapeutycznej w Ogrodach Zmian pomagamy między innymi:

  • w różnego rodzaju kryzysach takich jak strata bliskiej osoby, choroba somatyczna własna lub bliskiej osoby, rozwód, trudności w relacjach, trudności w pracy, poczucie utraty sensu życia, wypalenie
  • w trudnościach dotyczących rozwoju osobistego- odnajdywaniem się w nowych rolach: samodzielnego człowieka, dorosłego, pracownika, rodzica, w radzeniu sobie ze starością rodziców i ich odchodzeniem
  • w leczeniu zaburzeń lękowych, takich jak lęk uogólniony, lęk napadowy (ataki paniki), agorafobia (lęk przed wychodzeniem z domu, podróżowaniem, przebywaniem wśród ludzi), lęk społeczny (lęk przed uczestniczeniem w sytuacjach społecznych, np. wystąpienia), lęk pourazowy (lęk po traumie – PTSD), fobie, ogólne poczucie dużej nerwowości, lęk o własne zdrowie
  • w leczeniu zaburzeń nastroju, takich jak depresja, czy ChAD poprzez prowadzenie leczenia wspomagającego oddziaływania farmakologiczne lub wyłącznie za pomocą psychoterapii
  • w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD), związanych z natrętnymi myślami i nawykowymi czynnościami, takimi jak mycie rąk, przymusowe sprzątanie, rytuały, a także w leczeniu uzależnień behawioralnych lub czynności redukujących napięcie takich jak kompulsywna masturbacja, czy samookaleczenia (nacinanie się)
  • w terapeutycznym oddziaływaniu dla osób cierpiących na zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja)- często jako wsparcie lub kontynuacja leczenia psychiatrycznego- lub dla zmagających się z rygorystycznym obrazem siebie (odchudzanie, nieakceptacja wyglądu zewnętrznego, uzależnienie od diety, uzależnienie od korekt plastycznych)
  • w leczeniu zaburzeń osobowości
  • w rehabilitacji, wsparciu i podtrzymywaniu w leczeniu farmakologicznym osób cierpiących na zaburzenia psychotyczne, takie jak schizofrenia
  • w leczeniu zaburzeń somatycznych o genezie psychologicznej

Uczestniczenie w psychoterapii jest sposobem radzenia sobie z trudnościami, a nie oznaką słabości. Nie jest także powodem wstydu. Terapeuci, by móc wykonywać swój zawód, sami mają za sobą szereg własnych doświadczeń psychoterapeutycznych, więc są wrażliwi na sytuację osoby szukającej pomocy psychologicznej.

Psychoterapia umożliwia także głębsze zrozumienie siebie – swoich myśli, uczuć i zachowań. Rozumienie to daje możliwość tworzenia i utrzymywania lepszych relacji z innymi i światem, przy większym poczuciu sprawstwa i spójności.

W zależności od potrzeb pacjenta psychoterapia nakierowana bywa bardziej na redukowanie objawów bądź też na poszukiwanie i oddziaływanie na źródła objawów.

Psychoterapia odbywa się w atmosferze zaufania, uczciwości i bezpieczeństwa. Po kilku konsultacjach terapeuta zawiera z pacjentem kontrakt określający cele terapii oraz sposoby informowania o nieobecnościach i odwołaniach oraz reguły płatności.