COVID-19 Jak się przygotować do sesji w gabinecie?

Od 15/06/2020 wznawiamy możliwość odbywania sesji w gabinecie oraz rozpoczynania pracy terapeutycznej w kontakcie osobistym. Należy jednak pamiętać, że w związku ze stanem pandemii COVID-19 i dużo większą niż w marcu 2020 r., kiedy to zamykaliśmy gabinety, obecnością wirusa SARS-CoV-2 w społeczeństwie, obowiązują nas przepisy sanitarne oraz rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Nadal również obecny jest stan zagrożenia epidemiologicznego, więc nasze podstawowe zalecenie dotyczące odbywania sesji w gabinecie jest takie, żeby w miarę możliwości ich nie podejmować. Skorzystać można z form pomocy na odległość. Nasi terapeuci pracują online przez Zoom, Skype, Whatsapp i inne platformy. Terapia indywidualna online, terapia par online czy konsultacje rodzicielskie online to formy pomocy, z których można skorzystać bez ponoszenia ryzyka epidemiologicznego. Terapia na odległość ma podobną skuteczność. Jeśli więc możesz, skorzystaj z tej formy pomocy.

Nie wszyscy nasi terapeuci decydują się na powrót do gabinetu. Jest to sprawa indywidualna tak dla pacjenta jak i dla terapeuty. Porozmawiaj ze swoim terapeutą o tym jak w najbliższym czasie wyglądać będzie Twoja terapia. Omówcie jakie to ma znaczenie dla obu stron.

A co czeka mnie w gabinecie?

Chcemy by ewentualne przyjście do gabinetu było doświadczeniem możliwie bezpiecznym dla wszystkich stron. W związku z tym dokładamy wszelkich starań, by przygotować nasze gabinety jak najlepiej. Odbywa się to poprzez używanie obowiązujących środków ostrożności w postaci przyłbic i maseczek, dezynfekcję rąk i powierzchni wspólnych, w tym foteli i klamek, wietrzenie pomieszczeń. Ważne są również zmiany sposobu organizacji pracy.

Przygotuj się więc, że będzie to nieco inne doświadczenie niż przed wybuchem pandemii. Z większością informacji zapoznasz się w naszym dziale Dla Pacjentów.

Na pewno poprosimy Cię o zapoznanie się z instrukcjami i wyrażenie świadomej zgody na kontakt osobisty w czasie pandemii.

Poniżej znajdziesz kilka informacji, które pomogą Ci się przygotować na wizytę w gabinecie w nowej rzeczywistości:

Instrukcja odbywania sesji w gabinecie w czasie pandemii COVID-19

 • Przyjdź do Ośrodka o czasie sesji. Jeśli jesteś wcześniej, poczekaj w samochodzie lub na dworze
 • Weź ze sobą przyłbicę lub maseczkę. Przyłbica sprawdzi się lepiej- będzie Cię lepiej widać. Załóż ją przed wejściem do gabinetu. Nie zdejmuj do momentu opuszczenia Ośrodka.
 • Drzwi do Ośrodka będą zamknięte. Użyj dzwonka. Zostaniesz wpuszczony przez terapeutę.
 • Po wejściu do Ośrodka zdezynfekuj ręce. Terapeuta, nawet jeśli miał dotąd zwyczaj podawania Ci ręki, teraz w sytuacji pandemii powita się z Tobą w inny sposób.
 • Terapeuta zaprowadzi Cię do gabinetu i po sesji odprowadzi do drzwi.
 • W przypadku chęci skorzystania z WC, użyj płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni.
 • Weź ze sobą wodę w butelce, nie mamy możliwości poczęstować Cię napojem.
 • W Ośrodku dostępne będą płyny do dezynfekcji rąk oraz rękawiczki jednorazowe. Powiedz, jeśli chcesz z nich korzystać.
 • Sesja może odbywać się w innym pomieszczeniu niż do tej pory.
 • Wnieś opłatę za sesję przelewem przed sesją
 • W razie pojawienia się gorączki, suchego kaszlu, zmęczenia lub innych objawów COVID-19 lub w razie kontaktu z osobą będącą nosicielem/ką wirusa SARS-CoV-19, niezwłocznie poinformuj o tym terapeutę.

Mamy nadzieję, że czy to w formie online, czy w gabinecie z opisanymi wyżej restrykcjami, psychoterapia prowadzona przez naszych terapeutów będzie dla Ciebie dobrym, pomocnym i rozwojowym doświadczeniem.